وضعیت های دامنه و مفهوم آن

| بازدید : 957 بار

وضعیت OK یا فعال دامنه

وضعیت OK بدین معنی است که دامنه فعال بوده و هیچ گونه مشکلی در ارائه سرویس ندارد.

وضعیت Client Transfer Prohibited و یا قفل بودن دامنه

مالکین دامنه ها به لحاظ افزایش امنیت دامنه غالبا آن را در وضعیت Lock یا قفل قرار می دهند. در این صورت در بخش Status عبارت clientTransferProhibited قابل مشاهده می باشد.

وضعیت Redemption Period یا دوره بازخرید

 

در صورت عدم تمدید دامنه در طول زمان مجاز Expiry و پس از گذشت 45 روز از تاریخ انقضاء آن (بسته به نوع دامنه ممکن است که این میزان متغیر باشد)، دامنه وارد دوره بازخرید یا Redemption Period می گردد.

در طول این دوره، مالک دامنه به مدت 30 روز فرصت دارد تا علاوه بر هزینه تمدید، با پرداخت مبلغ جریمه تعیین شده، دامنه را به حالت فعال بازگرداند.

وضعیت Pending Deleting و یا دوره حذف

در این دوره دامنه در حال حذف از لیست دامنه ها می باشد و مالک دامنه و حتی خود رجیسترار امکان تمدید دامنه را ندارد.

مدت طول این دوره 5 روز می باشد که پس از پایان آن، دامنه برای عموم آزاد شده و می توانند اقدام به ثبت آن نمایند.

وضعیت Client Hold یا مسدود بودن دامنه از طرف رجیستری

یکی از قوانین جدید مربوط به سال 2014 میلادی که از طرف ICCAN وضع شده است، تائید ایمیلی مربوط به بروزرسانی اطلاعات Whois دامنه می باشد. در صورتیکه هر تراکنشی اعم از ثبت، تمدید و یا انتقال بر روی دامنه اعمال گردد، این ایمیل در چند مرحله به آدرسی که در بخش Registrant دامنه قرار دارد، ارسال می گردد. در صورتیکه کاربر به هر دلیلی نسبت به Verify ایمیل مربوطه اقدام ننماید در نهایت دامنه مسدود شده و تا زمانیکه تائید آن ایمیل صورت نگیرد دامنه غیرفعال باقی می ماند.  با کمک این لینک کاربران می توانند نسبت به verify ایمیل اقدام نمایند.

درخواست ارسال مجدد ایمیل فعال سازی دامنه، از سمت نماینده رجیستری (مانند شرکت پارس دیتا) داده شده و ایمیل از طرف رجیستری (مانند Tucows) برای آدرس ایمیل ثبت شده در بخش Registrant هویز دامنه ارسال خواهد شد.


آیا این مطلب مفید بوده است ؟ 1

مطالب مشابه